Agroturystyka

Agroturystyka jest to forma wypoczynku, która odbywa się na wsi. W gospodarstwach rolnych powstają miejsca, w których mogą wypocząć turyści, wczasowicze. Taki pobyt można połączyć z pracą u osoby, która zapewnia nocleg, lecz nie jest to obowiązek, a może być dodatkowa atrakcja. Jest to dodatkowe źródło utrzymania dla mieszkańców wsi, rolników, ponieważ na obecnej wsi jest co raz mniej rolnictwa, a ludzie muszą szukać innych źródeł utrzymania.

Agroturystyka oprócz noclegu na wsi zapewnia szereg atrakcji z nią związanych – jazda konno, łowienie ryb, posiłki, które są zrobione z własnych zbiorów. Atrakcje w gospodarstwach agroturystycznych nie zawsze są takie same, mogą się różnić i mogą być związane z np. tradycyjnym rzemiosłem artystycznym – nauka haftowania lub szydełkowania, bądź pokazami dojenia krów, młócenia zboża, wypieku chleba, produkcji sera i wędlin.

Taka forma wypoczynku ma wielu zwolenników pośród mieszkańców miasta. Mogą oni wypocząć na łonie natury, spacerować wśród wiejskich, naturalnych krajobrazów. Dzięki tej formie turystyki mieszkańcy miast relaksują się i wyciszają po całorocznym życiu w mieście.

W Polsce agroturystyka to od kilku lat co raz bardziej popularna forma wypoczynku. Najwięcej t akich kwater można znaleźć w województwie małopolskim, podkarpackim, pomorskim.

Artykuł dzięki: